In PODRÓŻE

Co warto wiedzieć przed wylotem na Cypr?

To już nasza trzecia podróż na Cypr! Co prawda, dopiero pierwsza w okresie wakacyjnym, ale Cypr wyjątkowy klimat ma przez cały rok i na szczęście jest tylko 3 godziny samolotem od nas.

Dziś przychodzę do Was z kilkoma faktami i wskazówkami przed wylotem na jedną z moich ulubionych wysp. Są to rzeczy, które warto wiedzieć, by wyruszyć w podróż jak najlepiej przygotowanym i by w pełni cieszyć się z wycieczki. Wyspa podzielona jest na dwie części: Cypr Północny (część turecka) i Cypr Południowy (część grecka), który zwiedziliśmy. Mój post dotyczy tylko Cypru Południowego.

Co warto wiedzieć przed wylotem na Cypr?

 

1/ Waluta i ceny

Na Cyprze mamy możliwość płacenia euro i w większości sklepów można płacić najpopularniejszymi kartami typu Visa, Mastercard czy American Express. Ceny są przeróżne, pewne rzeczy są droższe niż u nas, inne tańsze, ale ogólnie nie jest tak źle. Koszt wody to około 50 centów, przepyszny naleśnik w przydrożnej knajpce 3 euro, litr benzyny ok. 1,20 euro, obiad w restauracji od 7 euro w górę, gałka lodów ok. 2 euro. Owoce! Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jakie tam są przepyszne arbuzy! Koszt jednego ogromnego arbuza to mniej więcej 5 euro, ale zjadasz go cały tydzień. Świeże soki pomarańczowe również są dużo tańsze niż u nas, ich cena to około 2 euro, przy czym woda w restauracji jest niewiele tańsza (ok. 1,5 euro). Chodząc w dwie osoby na obiad do restauracji wychodziliśmy z rachunkiem mniej więcej 30 euro + napiwek za dwa gyrosy z frytkami i napojami.

2/ Język

Mimo tego, że oficjalnym językiem na Cyprze jest grecki lub turecki, większość mieszkańców zna język angielski i nie ma najmniejszego problemu, by się porozumieć. Niektórzy znają również język rosyjski i niemiecki, więc na pewno znajdziesz sposób, by się dogadać.

3/ Internet i telefon

Na szczęście w czerwcu został zniesiony roaming i już teraz możemy korzystać ze swojego telefonu komórkowego podczas podróży do dowolnego kraju Unii Europejskiej bez ponoszenia dodatkowych opłat. Uff! Ja zgodnie z warunkami swojej oferty miałam bezpłatne połączenia i smsy oraz 4,42GB internetu do wykorzystania. Informacje o swojej ofercie uzyskasz smsem, który przyjdzie do Ciebie po przekroczeniu granicy.

4/ Gniazdka elektryczne i napięcie

Cypryjskie gniazdka elektryczne różnią się trochę od naszych, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Na Cyprze są prostokątne gniazdka angielskie z trzema bolcami, a napięcie wynosi 240V.

 

5/ Słońce

Warto zaopatrzyć się w sporą ilość olejków do opalania i na wszelki wypadek również produktów przeciw oparzeniom. Temperatura latem wynosi nawet 41 stopni i słońce niesamowicie szybko spala skórę. Warto również wykupić ubezpieczenie przed wyjazdem, bo w takim klimacie bardzo łatwo o udar lub zatkanie uszu pływając w basenie pełnym różnego rodzaju kremów, które spłynęły z ludzi po wejściu do wody.

6/ Warto wypożyczyć auto

Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejsze miejsca na Cyprze, warto wypożyczyć auto. Najcudowniejsze widoki są spory kawałek od miasta i naprawdę są warte zobaczenia. Jadąc autostradą z Larnaki do Paphos po lewej stronie mijamy cudownie niebieską wodę, a po prawej żółte i beżowe kamieniste góry i wniesienia – to, co najbardziej zachwyca mnie na Cyprze i za co nie trzeba płacić ani grosza.

Wypożyczyć auto można na lotnisku, jednak lepiej zarezerwować je wcześniej przez internet, by nie było problemów. Osoby, które decydują się wypożyczyć auto powinny mieć ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy. Warto pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Auta należące do wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne, więc nie sposób takiego kierowcy niezauważyć. Cena wypożyczenia zależna jest od pory roku oraz modelu auta – w okresie wakacyjnym warto wziąć pod uwagę automatyczną klimatyzację, bo czasem robi się naprawdę goooorąco.

7/ Plaże

Podczas trzech ostatnich pobytów mieliśmy okazję zwiedzić kilka plaż i większość z nich jest kamienista lub gliniasta. Przy wejściu do wody też mogą znajdować się mały kamyczki, które kaleczą stopy, dlatego dobrym pomysłem jest zakup specjalnych butów, w których można wejść do wody.

A Wy byliście już na Cyprze? Co według Was warto jeszcze wiedzieć przed wylotem na Cypr?

You Might Also Like